Veszprém - bemutatják A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában című filmet, könyvbemutatók várják az érdeklődőket és Cseh Tamásra emlékeznek dalaival a magyar kultúra napja alkalmából.

Magyar meséket adnak elő középiskolai diákok szombaton a Veszprémi Petőfi Színház színpadán Ádámok és Évák ünnepe címmel. Hét Veszprém megyei középiskola diákjai adnak elő hét magyar mesét (Lúdas Matyi, a Marci, a becsületes tolvaj, A talléros kalap, az Aranyhajú Kálmán, a Fekete-fehér igen-nem, a Boldog ember inge és Móra Ferenc A didergő király) a színház színművésze, Palásthy Bea rendezésében.

Budapest, Petőfi Irodalmi Múzeum(PIM) - Vajon mit evett Kölcsey Mihály? Hogyan táplálkoztak a magyar írók? Kinek volt osztályrésze a bőség és kinek az ínség? És legfőképp: hogyan írtak minderről? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk az egyik tárlatvezetésen.

Budapest, Várkert Bazár - Weöres Sándor est Sárkánylehelet címmel, Szávai Viktória előadásában. A színésznő számára ez az est a költő verseiből összeállított személyes vallomás, mélyen női előadás. Weöres Sándor a magyar irodalom egyik legkülönlegesebb alakja, kiváló formaérzéke lenyűgöző műveltséggel és képzelőerővel párosult. Az élet praktikus oldalához nem értett, nem is érdekelte, a költészeten kívül semmit nem vett komolyan – mondták róla. Nevezték koboldnak és zseninek, modernnek és ősinek, infantilisnek és bölcsnek. Egy biztos, olyan hangot ütött meg, amit előtte és azóta se senki. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. 

Budapest, Országos Széchenyi Könyvtár – tárlatvezetés, előadás, beiratkozási akció és könyvbemutató is várja az érdeklődőket az Országos Széchényi Könyvtárban.

Budapest, Stefánia Palota – vasárnap, a Magyar Kultúra Napján a Falvak Kultúrájáért Alapítvány lovagi és apród címet adományoz.

Kölcsey Ferenc (1790-1838), a reformkor költője, politikusa és – jogi tanulmányokat is végzett – szónoka volt. Kölcsey 1815-ben került testvéreivel megörökölt szatmárcsekei birtokára és rövid megszakításokkal haláláig élt ott. Műveinek nagy részét, közte a Himnuszt is, a hajdani Csekén alkotta. A Hymnus, a’ magyar nép zivataros századaiból című művének kéziratát 1823. január 22-én tisztázta le, ezt a napot 1989 óta a magyar kultúra napjaként ünnepeljük.
Programok A magyar kultúra napjára
 

[A 23 évig Szatmárcsekén élt költő, Kölcsey Ferenc egész alakos ülő bronzszobra, Marton László alkotása Szatmárcsekén, a Művelődési ház előtt 2014. október 31-én. Az egykori Kölcsey-kúria helye ma történelmi emlékhely. MTI Fotó: Balázs Attila]

Szatmárcseke - A nemzeti himnuszra és alkotójára, Kölcsey Ferencre emlékeznek meg a magyar kultúra napjának alkalmából a költő nyughelyén, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szatmárcsekén. A Kölcsey Társaság, Szatmárcseke Önkormányzata és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat által közösen szervezett esemény vasárnap délelőtt tizenegy órakor ökumenikus istentisztelettel kezdődik a szatmárcsekei református templomban. Az istentiszteleten igét hirdet Fekete Károly református és Fabiny Tamás evangélikus püspök, imát mond Szalay Kont református esperes, orgonán közreműködnek Varnus Xavér és Barnkopf Balázs orgonaművészek. A megemlékezésen beszédet mond Kósa Ferenc Kossuth-díjas filmrendező, a műsorban – a hagyományoknak megfelelően – Csikos Sándor színművész szavalja el a Himnuszt, majd a Debreceni Ady Endre Gimnázium Leánykarának műsorát hallgathatják meg a résztvevők. Az eseményen átadják a Kölcsey-emlékplakettet: az elismerést az a magyar művésztársadalom azon képviselői kaphatják meg, akik életművükkel és tevékenységükkel nagyban hozzájárultak a hazai és az egyetemes kultúra gazdagításához. Tavaly Ágh István Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító vette át a Melocco Miklós szobrászművész által készített plakettet.  Az ünnepség folytatásaként koszorúzást tartanak a szatmárcsekei református temetőben Kölcsey Ferenc síremlékénél.

Kisvárda - A felső-szabolcsi kisvárosban csütörtökön (01.19.) nyílik meg Fazekas Krisztián “. alkotni, alkotni, alkotni” című kiállítása, majd péntek (01.20.) délelőtt a Várszínház és Művészetek Házában a 44. Magyar Sajtófotó Kiállítás.

Debrecen - a Debreceni Művelődési Központ közösségi házaiban gazdag programkínálattal készülnek: már szerdán(01.18.) az Ondódi Közösségi Házban V. Hegedűs Zsuzsa költő és a Rozmaring Népdalkör műsorára kerül sor. Másnap (01.19.) a Kismacsi Közösségi Házban Mesematiné címmel játékos könyvtári foglalkozást tartanak óvodásoknak. Ugyanott 20-án Rácz Imre festőművész kiállítása nyílik Színes fények címmel. Szintén 20-án a Tímárházban az 50 éves derecskei rátétes szűrvirágozás legszebb darabjaiból, Sárközi Béláné népi iparművész munkáiból nyílik kiállítás. Pénteken Lélekjelentét/Érintett dolgok címmel a DMK felújított Belvárosi Galériájában nyílik Oláh Tibornak, az MTI nyugalmazott fotóművészének életműkiállítása.

Január 23-án a Csapókerti Közösségi Házban rendezik meg a magyar kultúra napi gálaműsort a Csapókerti Pávakör, a Főnix Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttes, valamint a Hajdúsági Népzenei Együttes közreműködésével. Ezt követően ugyanitt nyílik fotókiállítása Konyhás Istvánnak Portrék Erdélyből címmel.
Január 24-én a Homokkerti Közösségi Házban nyitják meg a debreceni fafaragók baráti körének kiállítását. Ugyanezen a napon a Homokkerti Közösségi Házban a sokszínű magyar néptánc kincs interaktív bemutatása lesz a Debreceni Népi Együttes történetén keresztül. A bő egyhetes rendezvénysorozatot a a Debreceni Nyugdíjas Klub ünnepi műsora zárja január 30-án a DMK Belvárosi Közösségi Házában.

Székesfehérvár – kiállításokkal és filmbemutatóval emlékezik a magyar kultúra napjáról. A székesfehérvári programok pénteken (01.20.) Vakler Lajos Szent István-emlékek Rómában című dokumentumfilmjének vetítésével és Simon Erika kapcsolódó fotókiállításának megnyitójával kezdődnek a városházán. Tradicionálisan új kiállítás nyílik az Öreghegyi Közösségi Házban: péntektől Drégely László festőművész, díszlettervező, szobrász emlékkiállítását tekinthetik meg a látogatók, majd Hubay Miklós Elnémulás című “színmű közjátékát” mutatják be.

A Vörösmarty Színházban vasárnap 18 órakor kezdődő ünnepségen adják át a Pro Cultura Albae Regiae díjat. A gálaműsorban – mint a Kodály-emlékév nyitóprogramján – Kodály Zoltán kórusművei hangzanak fel, valamint Szirtes Edina Mókus Vidróczki variációk című etno-szimfonikus műve is felcsendül.

A székesfehérvári programok csúcspontja idén A Döntés című kiállítás megnyitója lesz vasárnap délután a Csók István Képtárban. Az április 30-ig látogatható tárlat Somogyi Győző 127 festményét, valamint Párkányi Raab Péter 66 fotográfiáját, fény-, tér- és illatinstallációját vonultatja fel Tóth Norbert kurátor rendezésében. A megnyitón fuhunon játszik Dresch Mihály, brácsán közreműködik Csoóri Sándor “Sündi”.

Programok A magyar kultúra napjára
 

Kölcsey Ferenc Himnusz című versének eredeti kézirata  (MTI Fotó: Komka Péter)

Gyula – először tekintheti meg együtt a nagyközönség a Himnusz eredeti kottáját és kéziratát, a történelmi dokumentumok a magyar kultúra napja alkalmából pénteken (01.20.) és szombaton lesznek láthatók Gyulán.  Kónya István alpolgármester a gyulai Erkel Ferenc Emlékházban tartott keddi sajtótájékoztatón azt mondta, egyéves szervezőmunka eredménye, hogy Závogyán Magdolna kultúráért felelős helyettes államtitkár támogatásával és az Országos Széchényi Könyvtár jóváhagyásával be tudják mutatni a zeneszerző szülővárosában a közönség számára egyébként nem hozzáférhető történelmi ereklyéket.

Zalaegerszeg  – az ünnepi rendezvények nyitányaként csütörtökön (01.19.) megnyílik a Bajai Caffart Nemzetközi Művésztelep gyűjteményes kiállítása Zalaegerszegen, a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben. Pénteken Konok Tamás, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett festőművész alkotásaiból nyílik tárlat a Keresztury Dezső művelődési központban

Szombaton tartja ünnepi rendezvényét a Válicka Citerabarátok Egylete a Botfai Közösségi Házban, a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben pedig a zeneiskola leánykara ad koncertet.

Január 22-én, a gálaesten adják át a Kultúra Mecénása Díjat a Hevesi Sándor Színházban, január 23-án pedig Katona Tibor, Pezzetta Umberto és Seres Péter zsűrizett képeiből nyílik sajtófotó-kiállítás a kőszínház előcsarnokában.

A Zala Megyei Levéltárban a Zalai évszázadok című kiadványt mutatják be január 23-án. A tanulmánykötetet a középkortól kezdve a 20. század közepéig foglalja össze a megye történetét.

A Göcseji Múzeum Kisfaludi teremében Paksa Katalin, a zalaegerszegi születésű Széchenyi-díjas népzenekutató a Muravidéki magyar népzene címmel tart előadást január 24-én. A rendezvénysorozathoz kapcsolódva mutatják be a múzeum képzőművészeti gyűjteményének új műtárgyait: Léránt Zoltán zalaegerszegi festőművész öt akvarelljét és Pataky Andor kerámia kisplasztikáját.

Nagykanizsa – a nagykanizsai rendezvények január 18-án kezdődnek el. A Magyar Plakát Házban szerdán mutatják be Markó Imre Lehel Kiskanizsai szótár című kötet reprint kiadását, mely az Együtt Kiskanizsáért Egyesület gondozásában jelent meg. Pénteken megnyílik Eifert János fotóművész 50 év munkáját reprezentáló tárlata, a Halis István Városi könyvtárban az intézmény szolgáltatásait bemutató kiállítást tekinthetik meg a látogatók.

Az ünnepi műsort a népzene és néptánc jegyében rendezik meg január 21-én: a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Házban hagyományőrző csoportok lépnek színpadra, a program táncházzal zárul.

Vasárnap a Honvéd Kaszinóba várják hagyományteremtő találkozóra a nagykanizsai kórusokat és megnyitják a fafaragó szakkör 10 éves jubileumi kiállítását. Január 23-én a Kanizsa Fotóklub tagjainak alkotásait mutatják be a Hevesi Sándor Művelődési Központban.

Hévíz - január 19-én tartanak ünnepséget a városháza dísztermében: Szemerédi Bernadett és Széplaky Géza színművész előadásának címe Kult-óra emberi hangra és hegedűre. Keszthelyen a Balaton Színházban január 22-én adják át a Pro Cultura Keszthely díjat. Az ünnepi műsor vendége Petrás Mária népdalénekes és Döbrentei Kornél író, költő, újságíró lesz. Gyenesdiáson – kapcsolódva hagyományokhoz – a kultúra napi ünnepségen, január 27-én nyitják meg a Gyenesdiás az elmúlt évben című fotókiállítást. A műsoros esten Felföldi Gábor klarinétművész és tanítványai adnak magyar szerzők műveiből válogatást.

Programok A magyar kultúra napjára
 

Kölcsey Ferenc eredeti kéziratban őrzött végrendeletének részlete (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

Szolnok - a Magán/Közgyűjtemény Válogatás a Szent István Király Múzeum gyűjteményéből címmel nyílik január 19-én kiállítás a Szolnoki Galériában. A székesfehérvári múzeum gyűjteményéből összeállított válogatást március 19-ig lehet megtekinteni.

Pénteken, a közelmúltban elhunyt Szurmay Ernő – nyugalmazott pedagógus, irodalom- és művelődéstörténész, továbbá iskola- és könyvtárigazgató, de leginkább Verseghy Ferenc életművének kutatója és gondozója – emléktáblájának avatására kerül sor a múzeum épületének első emeletén található Szolnoki Pantheonban.
Január 20-án kerül sor az elmúlt évben zajlott Szolnok olvas 2016 program eredményhirdetésére, majd a Palástban című kötetet mutatja be Szendrei Eszter társadalomkutató a Verseghy könyvtárban, a további kutatásokról és a könyvkiadás titkairól Örsi Julianna szerkesztő tájékoztatja az érdeklődőket.

A megyei általános- és középiskolások számára meghirdetett Himnusz-illusztrációs rajzpályázatra beérkezett pályaművekből január 24-én nyílik kiállítás az intézményben.
Január 19-én kultúra napi szavalóversenyre várják a vállalkozó kedvű felső tagozatos általános iskolás diákokat a Hild Viktor Könyvtárba, ahol január 21-én az Aranysor Íróklub ad műsort saját műveiből az érdeklődő közönségnek.

Jászberény - a Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria Klubdélután művészekkel, művészetről sorozatával kezdi az idei programévet. Demeter István pap, költő és festő életét és munkásságát Farkas-Gattyán Adrienn Zóra művészettörténész mutatja be a múzeum épületében január 19-én.

Túrkeve – A hetedik lépés címmel Baán Lajos festőművész (1918-1995) és lánya Baán Katalin fotóművész alkotásaiból nyílik kiállítás január 20-án a Finta Múzeum Vadász Pál kiállítótermében. A tárlat márciusig látogatható.